Volné radikály, tyto mikroskopické molekuly, vyvolávají katastrofu v našich buňkách, ničí metabolické enzymy, které nás udržují zdravé a v kondici, poškozují buněčné stěny a hravě si poradí i s DNA. Vyvolávají symptomy, které souvisejí se stárnutím, nikoli s přibýváním let, a postihují i naší pokožku…

Platí pravidlo, že proti různým typům volných radikálů v různých částech buněk a částech těla nás chrání různé antioxidanty. Jsou to látky, které pocházejí z bylinek a některých rostlin. Rostliny, které rostou na místech s dlouhým slunečním osvitem a v nízké nadmořské výšce s vysokým tlakem kyslíku, jsou více atakovány volnými radikály, a proto produkují více antioxidantů na svou obranu. Tyto antioxidanty nám pomáhají čistit celý organismus. Je to velice důležitá věc, znečištěný organismus pak reaguje na některé podněty nepřiměřeně. Jedním z důsledků jsou nejen vyrážky a kožní problémy, ale i předčasné stárnutí pleti a tvorba vrásek.

Účinek jednotlivých antioxidantů není izolovaný, ale působí tzv. synergickým efektem (celkový efekt všech antioxidantů je větší než součet účinků jednotlivých látek), antioxidanty si ve svých účincích vzájemně pomáhají jako členové jednoho sportovního týmu. Řada antioxidantů dokonce pomáhá regenerovat jiné a má prokazatelný účinek právě na naši pokožku.

Největší skupinu antioxidantů zahrnují takzvané flavonoidy, kterým se pro jejich přirozený původ a vysoký biologický účinek říká bioflavonoidy. Jde převážně o rostlinná barviva obsažená v kůře, slupkách, plodech, semenech, květech, listech, ale i dalších částech rostlin. Nedávný výzkum Health Science Institute v americkém Baltimore odhalil, že některé byliny mají dokonce silnější antioxidační účinek než ovoce nebo zelenina, především šalvěj lékařská a rozmarýn lékařský, u kterých byla prokázána mimořádná účinnost. Flavonoidy z těchto bylin zvyšují pružnost kapilár, působí proti tvorbě trombů, zvyšují pružnost červených krvinek, a tím zlepšují jejich cirkulaci, prokrvení a zásobení tkání kyslíkem; působí spasmolyticky na hladké svalstvo větších cév, a tím zlepšují průtok krve. Omezují působení volných radikálů na buňky, tkáně a orgány, snižují riziko vzniku celé řady onemocnění a oddalují stárnutí celého organismu, včetně pokožky.

Velkou účinnost vykazují podle vědců i další rostliny. Prha arnika obsahuje flavonoidy, které podporují eliminaci a difúzi extracelulárních tekutin, procházejích stěnami oslabených malých cév. Výtažek z protěže alpské má schopnost vázat na sebe volné radikály, výrazně působí na vyhlazování pokožky, zpomalení tvorby vrásek, snižuje opotřebení a zabraňuje předčasnému stárnutí kůže.

Cypřišové šišky dokáží účinně chránit elastinová a kolagenová vlákna cév a obnovovat jejich odolnost a elasticitu. Jírovec maďal má díky vysokému obsahu flavonoidů protizánětové vlastnosti a schopnost výrazně působit proti volným radikálům. Svíravé, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti má rovněž Vilín virginský a Kokořík mnohokvětý, který je i vynikajícím vazokonstruktivem. Citrus medica pracuje na bázi mechanizmu, který odstraňuje volné radikály a zabraňuje jejich reakci, hlavní příčině procesu stárnutí.

Novými zdroji přírodních antioxidantů se staly extrakty rostlin tradičně používaných v lidovém léčitelství pro přípravu čajů (tj. heřmánek, meduňka, jahodník, maliník, ostružiník, kopřiva a další.). Nejvýraznější účinnost z těchto zkoumaných rostlin vykazoval podle odborníků extrakt z lípy, který posiluje stěny malých krevních cév, má protizánětový a astringentní účinek, díky němuž dokáže uklidnit podrážděnou pokožku tváře.

Uvedené poznatky významně ovlivnily pohled dermatologů, biochemiků a dalších odborníků, a posunuly hranici možností kosmetiky od funkce dekorativní a pečovací k udržení pokožky v dobrém stavu a ke zlepšení jejího vzhledu. Výsledkem je objev kosmeceutik, revolučních biotechnologických sér, která cíleně míří na mechanismy, které způsobují stárnutí pleti a tvorbu vrásek. Díky „týmu“ přírodních antioxidantů, peptidů a jejich kombinace s dalšími složkami jsou nejvyšší kategorií péče o pleť. Dokáží účinně a se stejným efektem nahradit botoxové injekce i laserové operace…